Obří pavouci

1. července 2008 v 23:16 | Mike |  Podivní tvorové
Také vám někdy přišly mailem fotografie obřích pavouků útočících v Iráku na americké vojáky?
Zde najdete objasnění celé záhady.
Značka National Geographic reprezentuje autoritu v oboru přírodních věd, a tak není divu, že se čas od času někdo ze čtenářů na naši redakci obrátí s odborným dotazem. Všem vašim názorům a dopisům se pečlivě věnujeme, a také na odborné otázky a polemiky se snažíme reagovat.
Nedávno jsme dostali od jednoho ze čtenářů zajímavý dotaz. Jelikož jsme se setkali s tím, že se podobné fotografie šíří po internetu, nabízíme i vám otázku i odpověd.
Dobrý den vážení,
dovoluji se na Vás jako odborníky obrátit s následujícím dotazem. Byl mi zaslám e-mail včetně obrázku a textu. Přesto, že se o přírodu celkem zajímám (předplácím si i NG) dost mě text (možná trochu nadsazený) i foto překvapily. Můžete mi říci, zda-li takovýto druh pavouka skutečně existuje, a kde se o něm případně mohu dočíst?
Díky za zprávu.
Tomáš Vykypěl
Text zprávy:
"Tohle jsou pavouci, které nacházejí denně vojáci v Iráku.
Běhají rychlostí 16km/h, doskočí 92cm. Jsou to noční pavouci, takže vycházejí ven jen v noci nebo pokud jsou ve stínu. Když vás kousnou, dostáváte dávku novocainu, takže okamžitě ztuhnete. Ani nevíte, když vás kousne ve spaní, pak se jen probudíte s chybějící částí nohy nebo ruky, protože vám ji ohlodával celou noc. Když při chůzi narazite na něco ve stínu a slunce vám najednou ukáže, s čím jste se potkali, je lepší utíkat. Okamžitě totiž vyrazí za vaším stínem."
přiložené foto putující po internetu
Takže existují takové potvory, nebo je to pustý výmysl nějakého vtipálka?
Poslali jsme dotaz našemu odbornému poradci z Národního muzea, RNDr. Antonínu Kůrkovi.

Odepsal velmi rychle:
"Obludy požírající ubohé vojáky v Iráku jsou solifugy. Dosud největší solifuga, jakou kdy věda poznala, má velikost 7 cm. Ale již při prvém pohledu na přiloženou fotografii je vše jasné. Toto - a nic jiného - je ona tajemná biologická zbraň hromadného ničení, zatím marně v Iráku hledaná. Hrůzná pavoukovčí monstra jsou mutanti, ďábelský to výtvor výtvor padoucha Sadáma. Inu - na počítači lze zmutovat cokoliv..."
Tak. Bylo mi to na moment téměř líto, ale pak mě napadlo, že je v pořádku, když věda chladí horká čela a uzemňuje rozevlátou fantazii. Vždyť k strašení publika mnohdy bohatě stačí to, co v přírodě doopravdy existuje.
Foto: čas. Živa
Pro porovnání uveřejňujeme fotografii solifugy Galeodes arabs z pouště Negev, jejíž výstražné zbarvení vzbuzuje dojem jedovatého živočicha. Toto zvíře ovšem rozhodně nemá hrůzostrašné vlastnosti tak barvitě popsané výše...
Zdroj:NG
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tommy Tommy | Web | 2. července 2008 v 7:37 | Reagovat

taková pěkná irácká kachna:D

2 Khaki-[q]* Khaki-[q]* | Web | 3. července 2008 v 10:28 | Reagovat

nechuťárna

3 Hans Hans | 15. prosince 2010 v 16:20 | Reagovat

Bohuzel, solifugy maji telo velke asi 5 cm, to je pravda, ale rozpeti ,,koncetin" maji az 15 cm. A vzhledem k vibracim a vlnam na radiove urovni zpusobenym dopady bomb v tech oblastech je mozne, ze solifugy trochu povyrostly. :-P

4 Jaska Jaska | 22. srpna 2011 v 14:34 | Reagovat

Tvl nechtěl bych spát v iráku :D ;( :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama