Svatý grál

14. listopadu 2008 v 20:43 | Mike |  Tajemno
Co je to vlastně Svatý Grál?
Nejčastěji býval představován jako pohár, z něhož pil při poslední večeři před svým ukřižováním Ježíš Kristus. Podle této legendy ho získal Josef z Arimetie, boháč, který zahalil mrtvé tělo Ježíše a odnesl ho do hrobu. Jeho rodina pak grál, který už dostal přídomek svatý, dopravila do Glastonbury, kde se zakládala první křesťanská obec v Británii.
Ve filmu "Excalibur" hledali rytíři kulatého stolu Svatý Grál, aby zachránili odumírajícího krále a celou zemi. V dalším filmu "Indiana Jones a poslední křížová výprava" je to pohár, který mění normální vodu v jakousi "živou vodu".
Jak vypadá a co to ve skutečnosti je? Je to pouze abstraktní věc - jakási duchovní mantra? Nebo je to hmatatelný předmět, který má skutečně zázračné účinky?

Těžko říct. Vždyť každý vypravěč přikrášlí svůj příběh novými podrobnostmi, takže by jej za čas nepoznal ani přímý účastník oné události. A mezi námi a Svatým Grálem leží tisíce let! A vlastně může být klidně ještě starší. Vždyť kde je psáno, že Grál byl VYROBEN křesťany? Byl jimi pouze POUŽIT. Takže může jít o ještě starší artefakt převzatý od nějakého pohanského boha z dávných mýtů.

A pak tu máme:

Mimozemský původ.

Ano, je to tady! Za všechno můžou ufoni :-)

Ne, teď vážně. K tomuto názoru dospěli vědci, dva bratři z Německa, Johannes a Peter Fiebagové. V tomto případě by zřejmě vůbec nešlo o pohár, ale spíš o něco jako kámen. Fiebagové tvrdí, že vysledovali stopu svatého grálu až do doby putování Izraelitů pouští, tedy 1500 př. n. l. Pro své tvrzení používají i díla Eschenbacha, podle něhož grál zanechalo na Zemi "tajemné hejno" a pak odletělo ke hvězdám. Podivné jevy, které v některých legendách doprovázejí Svatý Grál, lze podle Fiebagů vyložit radioaktivitou obklopující pohár nebo spíš kámen či jiný předmět mimozemského původu. Objevují se i úvahy, že jistou dobu byl Svatý Grál přechováván ve svatostánku Šalomounova chrámu. Ať už jde o tajemnou nádobu, z níž pil Kristus, nebo o předmět, který nám tu ponechali mimozemšťané, či o pouhý výplod fantazie, hledání Svatého Grálu po celá staletí ztělesňuje věčné hledání lidstva. Úporné, často marné hledání cesty ke štěstí, k osvícení či k Bohu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama