Proč bychom se netopili

26. ledna 2009 v 22:54 | Mike |  Seriály

Dneska dávali na ČT1 první díl seriálu: Proč bychom se netopili volně natočené podle výborné knížky Zdeňka Šmída Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii.
Udivilo mě, že i když se režisér (samozřejmě) úplně nedržel knižní předlohy, tak se první díl povedl. Bylo to romantické, vtipné a daly se přežít i záběry na přírodu. Bylo jich tam akorát. Stejně tak komentáře vypravěče seděly a dokreslovaly skvělou vodáckou atmosféru.
Sice jsem byl na vodě jen pár dní, ale bylo to stejně super, jako v seriálu. Jediný, kdo tedy vůbec do seriálu nezapadal byl Lukáš Vaculík, který měl představovat kmeta Křížáka. Na kmeta je Vaculík příliš mladý a na rozdávání nějakých mouder moc utahaný. Vaculík se držel svého obvyklého "herectví". Tj. seděl a čuměl a občas z něj vypadlo nějaké to moudro. Křížáka jsem si představoval jako atletického, velebného starce s plnovousem. Pokud možno nabitého životními zkušenostmi a ochotného se o ně podělit s ostatními.
Koukám, že v dalších dílech má už Vaculík šedý plnovous, tak snad se za ním ztratí fakt, že vlastně neumí hrát.
Jednu z nejlepších scén z knihy je první styk Bonga s vodou a tu filmaři zvládli. Bongo je takovej správnej šílenec.

Úryvek z knihy:

"Pusťte mě na to," zvolal Bongo, když se jeho loď dotkla vody. Skočil do ní oběma nohama, náraz jej zanesl do proudu.
"To je žrádlo," jásal. "Kluci, já jedu !" Oči mu zářily jako hvězdy a zarazil se půlkou lodi do křoviska na protějším břehu.
"Zakontruj !"
"Hned. Pádlo. Kde mám pádlo, pádlo mi sem hoďte. Házej ! Aú. Kruci, to nemůžeš - dobrý. A krásně kontruju. Hele, jak mi to jede dozadu. Doprčic. Teď jsem to určitě vodřel. Asi jsem to prorazil. Nebo neprorazil ?"
Bongo se vyklonil do strany, aby zvnějšku ohmatal spodek lodi. Loď se položila na bok a levou stranou nabírala vodu. Bongo se postavil na ponořený bort, horní polovinou těla převažoval loď zpátky. Nakonec loď těžce žuchla na hladinu, aniž z ní Bongo vypadl. Jeho výkon neměl na středoevropských řekách obdoby.
"Nervák, co ?" řekl. "Sranda. Ale mám to plný vody. Musím na břeh."
"Chceš pomoct ?"
"Na co, to urvu sám."
Skutečně loď i s vodou vydřel sám na břeh, naklonil ji a pokračoval v radostném monologu.
"Teď to takhle nadzvednu, rozumíš - a už to teče. Doprčic, kolejda. Spadla mi tam kolejda !"
Nad kolejdou se zavřela voda. Bongo se vrhl pod hladinu.
"Mám," pokračoval, jakmile se vynořil, třímaje nad hlavou kolejda ozdobená žabincem, "jen jsem máknul a hned - doprčic. Loď," vyjekl zděšeně a zmizel opět pod hladinou.
Nehlídaná loď sklonila příď, svezla se po břehu a řítila se na Bonga. Kormidelníci zavřeli oči. Slyšeli plácnutí lodě do vody, tupý úder, jak se Bongo pokusil vynořit těsně pod lodí a pak jeho nezničitelnou reportáž.
"Prima. Kolejda mám," vrhnul kolejda do lodi, "loď mám vylitou, teď akorát pádlo - pani, nemohla byste mi sem laskavě hodit to pádlo ? Takový to dřevěný, jak s tím takhle - děláme. Aúúúú ! Děkuju mockrát. A já si sem takhle vlezu - a už to rvu. A už jedu. Á hop. Kluci, vy mi nestačíte ? Chachá ! To jste koridelníci ? To jste hejno zvadlýho salátu !"

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LaserD@nce LaserD@nce | Web | 31. ledna 2009 v 12:16 | Reagovat

Nevím, neoslovilo mně to.. Vtipy mi přišly laciné, ten začátek s tou lodí (jak zničeho nic připulila) se mi zdál takový kýčovitý a násilně našroubovaný a nějak mně to moc nebralo.. Myslím že tenhle seriál v klidu vynechám..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama