Září 2009

První dojem z Windows 7

15. září 2009 v 23:13 | Mike |  Software
Konečně jsem se dostal k instalaci Windows 7 na počítač, který mi tu zahálel pod stolem.
Konfigurace:
  • Athlon XP 64 3000+
  • 2 GB RAM
  • 60 GB HDD + 320GB
  • GeForce Ti 4
Sestava celkem slušná, samozřejmě už dávno nikoho neoslní. Používáme doma už jen notebooky,
ale bylo mi líto toho staříka prodat. Takže ideální comp na pokusy.
Instalační soubor je ke stažení přímo z webu Microsoftu zdarma. Soubor ve formátu .iso si vypálíte třeba v Neru na DVD a z něj pak nainstalujete na svůj comp. Operační systém poté běží až do května 2010.
Samotná instalace proběhla bez nějakých problémů. Comp se párkrát restartoval, pak obvyklý výběr země a času a je vše hotovo.
Systém je po instalaci v angličtině. Češtinu lze doinstalovat podle tohoto návodu. Zatím jsem to ale nedělal. Počítač s "novým" systémem běží hladce. Proč ty uvozovky? Na první i další pohledy je Windows 7 jen uhlazený a zkrocený systém Windows Vista. Proč tedy ten šílený humbuk? Visty bůhvíproč na začátku své kariéry nabraly špatnou pověst. Bylo to spíš zatvrzelostí skalních vyznavačů ixpéček a trošku odlišným ovládáním.
Dneska už patří k dobrému mravu tvrdit, že se s nimi nedá pracovat a okamžitě downgradovat na XP. Tudíž bylo třeba vymyslet nějakou novou obchodní strategii. Trošku se pozměnil vzhled, zřejmě došlo i k hlubším změnám v systému. "Nesežral" totiž tolik místa na disku. Je fakt, že to je jen holá instalace, ale určitě zabírá o polovinu prostoru méně, než Vista. Dneska už není místo na disku žádnej velkej problém. No, "medvědí" velikost není moc dobrá reklama.
Gadgety v sedmičkách už neběží v pruhu, ale přímo na ploše. Veškeré ovládání, vzhled atd. je převzatý z Vist. Tak jsem docela zvědavej, jak si tedy staronový Windows 7 povede.