Prosinec 2009

Avatar

30. prosince 2009 v 22:11 | Mike |  Filmy cizí


Naprosto geniální, uchvacující a zdrcující. Cameronova vize cizího světa mě úplně uchvátila a nebyl jsem sám. Už chápu proč je u nás kino vyprodané dopředu.
Konečně někdo ztvárnil Pandoru, dávnou vizi bratří Strugackých. Odporný rakopavouk chyběl, ale zase v této divukrásné přírodě žije spousta jiných, daleko originálnějších příšerek.
Jak je divák ohromen pohledem na přírodu planety, tak se dech zatají při přechodu na "noční vidění". Když je hlavnímu modrákovi násilím odebrána louč a světlo pohasne, tak se celá příroda rozzáří nočními světýlky Pandory.
Můžu říct, že pro milovníka staré sci-fi školy do níž se určitě počítám úplně stačily první dvě třetiny příběhu. Seznamování s domorodým plemenem, přírodou planety, jejím ekosystémem. Propojení celého organismu v jeden celek není sice originální myšlenka, ale určitě jsem jí nečekal u amerického filmu. Nota bene...právě nepřítomnost jindy všudypřítomných amerických vlajek je na filmu určitě velké plus. Jen na začátku je řečeno, že nejsou v Arkansasu, ale na Pandoře a tím to zhaslo.
Je fakt, že by se pak chlubili jedině porážkou neohrožené americké maríny luky a šípy domorodců, ale zmínky o americe ve filmu rohodně chybí jedině američanovi.
Poslední třetina filmu se nese v conquistadorském duchu. Jakmile máš cokoli cenného na svém území, tak dříve nebo později si pro to někdo přijde. Naštěstí se spojené síle Pandory povede první (a doufám, že i poslední) útok cizáků ze Země odrazit.
Bohužel jediná možnost, jak zamezit další vlně dobyvatelů je zcela je vyvraždit. Což, z pochopitelných důvodů, režisér i obyvatelé Pandory odmítli učinit. Jsem jim za to vděčen i když se bojím o jejich další osud. Snad bude síla s nimi.